ארגז כלים | אוצרות: טל פרנקל אלרואי, אוצרות משנה: נועה עמבר רגב

התערוכה השנתית של עמותת אמנים יוצרים בישראל

גלריית BY5, שנת 2023

הזמנה לתערוכה ארגז כלים באוצרות טל פרנקל אלרואי, אוצרות משנה נועה עמבר רגב

העבודה על התערוכה נעשתה כחלק מהתמחות במסגרת לימודים בתכנית הבינלאומית לאוצרות בעיצוב בשנקר.

את ההתמחות עשיתי בגלריית BY5 בתל אביב, תחת האוצרת הראשית של הגלריה, טל פרנקל אלרואי. מדובר בגלריה שיתופית של “עמותת אמנים יוצרים בישראל” ובמסגרת ההתמחות עבדתי על התערוכה השנתית של העמותה, שכותרתה “ארגז כלים”.

שימשתי כעוזרת אוצרת לטל וזכיתי להתלוות אליה לאורך התהליך כולו: החל מבחירת המשתתפות והמשתתפים שהגיבו לקול הקורא, דרך ליווי אישי לפיתוח העבודות ועד להקמת התערוכה עצמה.

במסגרת ההתמחות, נחשפתי להיקף העבודה הכרוך בבניית תערוכה קבוצתית, המורכבת מעבודות של 40 משתתפות ומשתתפים. ראיתי מקרוב את העבודה הרבה הנעשית “מאחורי הקלעים” עד שהתערוכה נפתחת לקהל.

למדתי מה הדברים אותם האוצרת מחזיקה אצלה במחשבה כל הזמן במקביל – הקונספט של התערוכה והסיפור שהיא באה לספר, תהליכי העבודה האישיים של האמניות והאמנים, עבודה מול צוות הגלריה, אפשרויות החלל והתצוגה, וטקסטים מלווים. כמו כן, למדתי דרכי התמודדות אפשריות מול אילוצים שונים, כגון: לוחות זמנים, מקום פיזי, תקציב וכמובן מצב המלחמה כיום.

מדובר בתהליך עבודה ארוך של כמעט שנה, שאיפשר להשקיע מחשבה בכל פרט (כך למשל, הלייבלים של התערוכה נצבעו בירקרק בהיר וננעצו ע”י נעצים, כדי לדמות מעין פתקים או “סטיקי-נוטס” ולתת לחלל את התחושה של סטודיו עבודה).

החלק המשמעותי ביותר עבורי היה הליווי האישי של האמנים והאמניות. את חלקםן זכיתי ללוות לאורך התהליך כולו, בסדרת פגישות אישיות משותפות עם טל. בפגישות עזרנו לכל אמנית ואמן לפתח את הרעיונות ואת העבודות והתוצאות היו מרגשות עבורםן וגם עבורינו. היה מספק לראות את תהליכי ההתפתחות שעברו ביצירתםן, לשמוע שזה ימשיך איתםן הלאה לעבודות עתידיות ולדעת שהייתי גורם תורם ומשפיע בתהליכים האלה.

תהליך הליווי של האמניות והאמנים הראה לי עד כמה משמעותי יכול להיות תפקיד האוצר.ת, ועד כמה עבודת אוצרות נכונה ומדוייקת יכולה להעלות את האמנים והאמניות לרמה הבאה ביצירתםן ותוך כך גם את התערוכה כולה.

למידע נוסף על התערוכה לחצו כאן וכאן